TT Ads

Hem de vajinal atrofi olarak da tanınan atrofik vajinit, vajinal duvarın incelmesi ile karakterizedir. Vajinayı nemli ve esnek tutmanın anahtarı olan hormonlar olan östrojenin seviyelerindeki bir düşüş bundan ötürü gerçekleşir. Postmenapozal atrofik vajinit ile nasıl kafaya çıkacağınızı biliyor musunuz?

Bu durumun tedavisi semptomları ve altta yatan sebebi iyileştirmeye odaklanır. Bundan ötürü hekiminiz kuruluğu tedavi etmek amacıyla kayganlaştırıcıların kullanılmasını ve hormon replasman tedavisi (HRT) uygulanmasını önerebilir. Östrojen de ağızdan ya da topikal olarak uygulanabilir. Peki diğer ne yapabilirsiniz?

Postmenapozal Atrofik Vajinit İle Başa Çıkmanıza Yardımcı Olacak İpuçları
Doktorunuzun reçetelediği tedaviye ek olarak, birtakım ipuçları postmenapozal atrofik vajinit ve semptomları ile baş etmenize yardımcı olabilir. Aşağıda, şayet bu durumdan muzdaripseniz öneme almanız gereken birtakım önerileri sizinle paylaşacağız.

1. Pamuklu İç Çamaşırı Kullanın

Pamuklu iç çamaşırı kullanan bir kadın. Uygun özel bölge hijyeni genital enfeksiyonlar ya da idrar yolu enfeksiyonları gibi sorunların önlenmesine yardımcı olacaktır.
Bu durumdan muzdarip olan kadınların süreğen vajinal enfeksiyonlar ve idrar yolu sorunları geliştirme mümkünlüğü daha yüksektir. Bundan ötürü size postmenapozal atrofik vajinit ile kafaya çıkmanızda yardımcı olacak ilk önerilerden bir tanesi pamuklu iç çamaşırı giydiğinizden emin olmaktır.

Bu tür giysiler özel bölgenizdeki hava sirkülasyonunu iyileştirir, böylelikle bakterilerin üremesine elverişli olan bir bölge oluşmasını önler. Hem de, sentetik kumaşların aksine, genelde nemi tutmazlar.

2. Postmenapozal Atrofik Vajinit ve Cinsel İlişki

Östrojen seviyelerindeki bir düşüş bir bayanın cinsel yaşamını etkileyebilir, zira kadınlar cinsel temas esnasında ağrı ve rahatsızlık hissetme eğilimindedir. Ancak, cinsel olarak aktif kalmak postmenapozal atrofik vajinit vakalarında yararlı olabilir.

Cinsel temas vajinada ki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur, bu da vajinanın natural nemini uyarır. Bunun hormon üretimine rastgele bir tesiri olmamakla birlikte, cinsel organların sağlığını iyileştirir. Cinsel temas size acı mı veriyor? Kayganlaştırıcılar ve yardımcılar kullanmayı tercih edin.

3. Beslenme Düzeninizi İyileştirin

Ellerinde sıhhatli sebzeler tutan iki kadın. Fitoöstrojenler bakımından varlıklı olan yiyecekler ile beslenme düzeninizi destmafsalenin menopozun pek çok semptomunu denetim etmekte etkili bulunduğu gösterilmiştir.
Sağlıklı bir kiloyu güvenliğini sağlamak ve beslenmenize ilgi etmek postmenapozal atrofik vajinit ile kafaya çıkmanıza da yardımcı olur. Doğru beslenme hormon üretiminin düzenlenmesine yardımcı olur ve bundan ötürü natural vajinal kayganlığı iyileştirir.

Bu özel durumda, eksperler soya ve türevleri, ya da keten tohumu gibi bitkisel östrojen ve fitoöstrojenler sahibi olan besinlerin tüketilmesini önermektedir. Son araştırmalar, bitkisel östrojenlerin aşırı vajinal kuruluğu hafifletmeye yardımcı bulunduğunu bulmuştur.

4. Egzersiz

Düzenli olarak egzersiz yapan kadınlar, menopoz yaşadıklarında daha az sorun yaşarlar. Hatta, bu bağımlılık semptomlarınız ile kafaya çıkmak amacıyla en iyi natural aktivitelerden bir tanesidir. Ancak, postmenapozal atrofik vajinit ile kafaya çıkmak amacıyla idealdir. Peki neden?

Bir egzersiz rutini yapmak kan dolaşımını hızlandırmaya yardım eder ve hormonal aktivitelerin dengesini destekler. Bundan ötürü, eksperler haftada en az beş gün, günde en az 30 dakika egzersiz yapılmasını önermektedir. Bazı iyi aktiviteler yürümek, koşmak, yüzmek, bisiklete binmek ve spor salonuna gitmektir.

5. Postmenapozal Atrofik Vajinit İle Başa Çıkmak İçin Takviyeler

Bir kaşık vitamin kapsülü. Tıbbi onay kapsamında, bu takviyeler bu aşamada bedene yardım eder.
Bitkiler ve takviyeler tıbbi tedavilerin konumunu almamalıdır. Ancak, pek fazlası atrofik vajinit semptomlarını tedavi etmek amacıyla takviyeler olarak vazife yapabilir. Örneğin, deniz iğdesi yağı geleneksel östrojen terapisine bir seçenek olarak kafayarılı olmuştur.

Bu ürün, çalışmalara göre, vajinal elastisite ve kayganlığı arttıran yağ asitleri bakımından zengindir. Ancak, eksperler mide sorunları ve mafsal ağrıları gibi yan etkiler belirleme etmişlerdir. Yardımcı olabilecek diğer seçenekler şunlardır:

E vitamini yağı
A vitamini
B vitaminleri
Omega 3 yağ asitleri

Ne Zaman Bir Doktora Görünmelisiniz?

Yukarıdaki öneriler postmenapozal atrofik vajinit ile kafaya çıkmanıza yardımcı olmazsa, diğer tedavi seçenekleri amacıyla hekiminize görünmelisiniz. Hem de, şayet semptomlarınız kötüleşirse ya da kanama, aşırı akıntı ya da acılı cinsel temas gibi rastgele bir düzensizlik fark ederseniz hemen bir denetim talep edin.

Menopozdan sonra, fazlası üreme sistemi hastalığına dair riskin arttığını unutmamalısınız. Bu nedenden ötürü, her şeyin yolunda gidip gitmediğini saptamak ya da tam tersine, daha ciddi bir şeyin bulguları olup olmadığını saptamak amacıyla periyodik denetimler yaptırmalısınız.

TT Ads

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir