TT Ads

İç çamaşırı uzun bir geçmişe sahiptir. Aslında, birtakım eski kültürlerin bile iç çamaşırlarını kullandığını kanıtlayan bilgiler vardır. Dahası, sıhhatli kalmamıza yardımcı olabilir.

İlk iç çamaşırlarının keşfi mühim bir olaydı. 1922’de, Mısırlı Firavun Tutankhamun’un 14. yüzyıldan kalma bir türbesinde o vakitler iç çamaşırı olarak sarfedilen tünikler keşfedilmiştir.

Bununla birlikte, bu tip giysiler yalnızca üst seviye erkekler ya da kadınlar doğrulusunda giyilebilirdi. Bununla birlikte, iç çamaşırları ekonomi, sanayi ve teknoloji ile vakit içerisinde evrimleşti. Ayrıca iç çamaşırları, her cinsiyet ve vücut tipinin ihtiyaçlarına ve konforuna uyum sağlamaya devam etti.

Konfor ve hijyen

Temel olarak, bu giyim eşyaları ter ve başka vücut salgılarını emer ve bunu yaparak, dış giyim ile ilişki etmelerini engellemeye yardımcı olur.
İç çamaşırlarının birtakım örnekleri külot, külotlu çorap, çorap vb. şeylerdir.

Destek

Bu tip çamaşırlar, gerektiğinde hem kadın hem de erkeklerin değişik vücut kısımları amacıyla destek gerçekleştiren bir yapı sistemi, metalik ya da tekstil elyafına sahiptir.

Bu, hem maskülen hem de feminen sutyenler ve erkeklerin destek külotları amacıyla geçerlidir.

eknolojideki gelişmelerle, malzeme, renk ve desenlerin bolluğu yardımıyla iç çamaşırları kısa vakit ortamında modaya dönüştü.
Bu ilerlemeler, gövdei şekillendiren ve düzelten iç çamaşırların üretilmesine imkan sağladı.

Ne tür iç çamaşırı seçmeliyim?

Uygun iç çamaşırının seçilmesi, stil, malzeme ve bunları kullandığımız ya da kullanmayı planladığımız haller gibi detaylı faktörlere bağlıdır.

1. Pamuklu iç çamaşırları

En iyi seçeneklerden biri pamuklu kumaştır. Yumuşak, hafif, natural ve hipoalerjeniktir (başka bir deyişle, titiz ciltlerde tahrişleri önler).

Pamuk ilaveten emici ve soluk alabilen özellikleri yardımıyla kullanıcıları neme karşı korur. Pamuğun kullanılması bakteri, mantar ve enfeksiyon tehlikesini azaltır.

Ayrıca, bu malzeme sık yıkamalara dayanabilir ve cildimizin pH dengesini korumaya yardımcı olur.

2. Doğru gövde seçimi

İhtiyacımız olan iç çamaşırlarının büyüklüğünü bilmek bizi çoğu komplikasyondan kurtarır.

Örneğin, sutyenler amacıyla, tam olarak hangi boyutta ve şekilde askı ve kupa gereksiniminiz olduğunu bilmek mühimdir. Yanlış boyutun seçilmesi omuz, göğüs, boyun ve sırt ağrısına sebep olabilir.

Ayrıca sutyenler erken sarkmayı önlemek amacıyla lüzumlu desteği sağlar. Külot durumunda, çok sıkı olan çamaşırlar sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir.

Külot mide bölgesine çok çok baskı yaparsa, asit ve reflüyü yemek borusuna doğru itme olasılığı vardır.
Aynı vakitde, külot belin derhal altında çok sıkı ise, kan dolaşımını keserek uyuşukluk, karıncalanma ya da tahrişe yol açabilir.

3. Yoğun egzersiz yapar iken iç çamaşırı kullanımı

hijyenik iç çamaşırı giymiş kadın egzersiz spor yapıyor
Fiziksel etkinlik yapar iken, vücudumuz terler. Külot ipek ya da dantelden yapılmışsa, nem kaçamaz ve daha sonra vajinal bir enfeksiyona yol açabilir.

Pamuk ürünleri egzersiz amacıyla iyi bir seçenektir. Bununla birlikte, tavsiye edilen emici malzemeler şunlardır: mikrofiber, polyester ya da naylon.
Ve ilaveten, iç çamaşırınızı malzemesinden bağımsız olarak, egzersiz yaptıktan derhal sonra derhal değiştirmelisiniz.

Bu öneri, titiz bölgelerde nemden uzak durmak ve enfeksiyon bulaşma ihtimalini azaltmak amacıyla muhakkak tavsiye edilir.

4. Tanga giymekten kaçının

Bakterilerin anüsten vajinaya geçip gitmesini kolaylaştıracağından dolayı, olası olduğunca az tanga kullanmaya çalışın. Aynı sebepten ötürü, idrar yolu enfeksiyonu geçirme tehlikesini arttırırlar.

5. Hamilelik ve emzirme döneminde iç çamaşırı kullanımı

Hijyenik iç çamaşırı giymiş kadın bebek emziriyor meydana gelen değişiklikler sebebiyle göğüslerde ağrı olabilir ya da göğüslerin boyutları değişebilir.

Bu değişiklikler sebebiyle daha geniş askılı sutyenleri daha çok tavsiye ediyoruz zira daha eşit bir ağırlık dağılımına izin verirler.
Ayrıca sürtünme ve tahrişten uzak durmak amacıyla bu sutyenler göğüs bölgesinde dikişsiz olmalıdır.
Gördüğünüz gibi, sıhhatli kalmak amacıyla günlük olarak kullanacağımız iç çamaşırları ve malzemeleri bilmek çok mühimdir.

Doğru seçeneklere yönelerek, rahatsız edici iltihaplanmalara ve hastalıklara yakalanmaktan kaçınabiliriz.

TT Ads

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir